- Khamoro-Chodov

Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Aktivity

Rok 2012

Čarodejnice


místo konání:
Chodov
datum konání:
3.2.2012       
počet dní: 1                   

seznam účastníků: Blanka Voráčová, Klára Maslejová, Jarmila Bandurová, Jiřina Gabčová, Radek Sivák, Tereza Bystroňová, Markéta Suraová, Leon Ferenc, Michaela Ferencová, Simona Kováčová, Kristýna Kováčová, Nela Slišková, Skarleta Kalašová, Jan Bandura, Blanka Voráčová, Samuel Čonka, Julius Diro, Dominik Diro, René Horváth, David Husár, Martin Cína...

Vlastní zhodnocení akce:
Jako každý rok se konala Čarodějnická stezka, kterou o.s.Khamoro pořádá pro děti, ke dni Pálení čarodějnic. Stezka vedla od potůčku nedaleko sdružení až k vodárně, kde byl cíl celé akce. Na každém stanovišti byly úkoly, které děti musely splnit aby dostaly indície. Indícií bylo celkem šest a dohromady tvořily zaklínadlo. Každé stanoviště měla na starosti jedna z pracovnic sdružení. Všechny byly převlečené za čarodějnice. Také nám velmi pomohly dvě praktikantky, které si vzaly na starost každá jedno stanoviště. Děti procházely stezkou po dvojicích a plnily jeden úkol za druhým. Mezi úkoly bylo: naučit se čarodějnickou básničku, zatancovat tanec čarodějnic, zamést koštětem čarodějnickou cestu, čarodějnický kvíz apod. Po projití všech stanovišť jsme se všichni sešli u velkého ohně, kde jsme si opekli buřty. Poté jsme uhasili oheň a odebrali se zpět k o.s.Khamoro.


Khamoro festival - defile


místo konání: Praha,
datum konání: 31.5. 2012

počet dní:
1
počty účastníků: 12


Zaměstnanci
Emil Voráč – ředitel sdružení
Blanka Voráčová – asistentka v soc. službách
Ing. Dana Zemanová, Dis. - sociální pracovnice
Radek Sivák – asistent v soc. službách
Jiřina Gabčová - asistentka v soc. službách
Jarmila Bandurová – úklid a údržb
Klienti
Leon Ferenc
Michaela Ferencová
Veronika Olacchová
Dana Bandurová
Nikola bogdánová
Jakub Zeman
vlastní zhodnocení akce:

Tradiční defilé účinkujících v rámci romského festivalu Khamoro
Defilé je součástí světového Romského festivalu, který je pořádán o.s. Slovo 21 v Praze.
Oblíbenou součástí festivalu KHAMORO je každoročně defilé účinkujících v
historickém centru Prahy. Tohoto defilé se účastní všechny kapely vystupující na
koncertech tradiční hudby a navíc také české romské soubory. Slyšeli jsme zde
skutečně bohatou ukázku hudebních stylů a uviděli i různé typy romského tance.
Defilé vedené kočárem s koňmi startovalo v pravé poledne z Můstku a končílo na
Staroměstském náměstí. Při krátkých zastávkách se postupně prezentovali
jednotlivé skupiny. Defilé je skutečnou perličkou festivalu Khamoro a skvěle kombinuje
krásy romské hudby, pestré kostýmy, dynamické tance i jedinečnou atmosféru Prahy!
Večer jsme absolvovali koncert Romských kapel v ROXY – koncert tradiční romské
hudby. Pro naší činnost je tento festival velmi motivující vzhledem k našim klientům,
kterým tímto i v praxi můžeme ukázat, že cokoli děláme, byť i to jsou záležitosti
Romského rázu, tak mohou být na svěsvětové úrovni a mohou být celosvětově, jednak
presentovány, ale i uznávány.

Den pro národnostní menšiny


místo konání:
Staré náměstí v Sokolově
datum konání:
8.9.2012
počet dní: 1

počty účastníků:
8

Emil Voráč, Blanka Voráčová, Jarka Bandurová, Radek Sivák, Michaela ferencová, Veronika Olachová, Nikola Bogdánová, Dana Bandurová

Vlastní zhodnocení akce:

Staroměstkém náměstí v Sokolově patřilo v sobotu 8.9. 2012 národnostním menšinám z Karlovarského kraje a hornické pouťi, kde jsme mohli slédnout celodenní městké slavnosti -kulturní a zabavný program. Akci den pro národnostní menšiny, pořádal opět Krajský výbor pro národnostní menšiny již čtvrtým rokem .

Festivalem, který chce diváky oslovit kulturním bohatstvím národnostních a etnických menšin žijících v Karlovarském okrese  a připomenout, že ve městě žijí i jiné národnosti než jen Češi a Moravané. Dětem se tato akce velmi líbila, měly možnost vidět nejen taneční a pěvecké soubory různých kultur, ale i petsrobarevné tradiční kroje. Všechny národnostní menšiny žijící v karlovarském kraji rovněž prezentovaly tradiční pochoutky ze svých kuchyní.Den pro sociální služby


místo konání:
Chodov-staré náměstí
datum konání:
13.9.2012      
počet dní: 1                   
počty účastníků:  veřejnost             
seznam účastníků:
Emil Voráč, Blanka Voráčová, Jiřina Gabčová, Radek Sivák, Jarka Bandurová, členky tanečního souboru o.s. Khamoro

vlastní zhodnocení akce:

Taneční soubor o.s. Khamora se zúčastnil akce ,,Den pro sociální služby" v Chodově na starém náměstí. Zaměstnanci o.s. Khamora postavili svůj stánek na náněstí již ráno, kde si lidé mohli o tomto sdružení zjistit více informací. Na náměstí byla postavena spoustu jiných stánků, patřících dalším sdružením, nabízejícím mnoho zajímavých služeb. Každé sdružení se zde muselo prezentovat a předložit novinky a změny, které během roku ve sdružení nastaly. Vystoupily dívky z občanského sdružení Khamora. Taneční soubor předvedl několik tanců na tradiční romské tance. Po vystoupení všech sdružení byla akce u konce, všichni sbalili své stánky a my jsme se vrátili do o.s. Khamora. Byl to vydařený den.

Den v rytmu tance


místo konání:  DDM Chodov ,,bludiště"
datum konání:
19.5.2012       
počet dní: 1                    

presentace:
počty účastníků: 11  
seznam účastníků: Michaela Ferencová, Dana Bandurová, Veronika Olachová, Nikola Bogdánová, Nela Slišková, Simona Kováčová, Kristýna Kováčová, Skarlet Kalášová

pomocnici: Jarka Bandurová, Emil Voráč


Vlastní zhodnocení akce:
Den v rytmu tance v Chodově patřil v pátek 19.5. od 14 hodin tanečníkům z Karlovarského Kraje, tuto akci pořádalo DDM Chodov ,,Bludiště“ Dětských a mládežnických tanečních souborů zhlédla asi 100 diváků. Měli možnost shlédnout ruzné styly tanců a tanečních kreací skupin, párů i jednotlivců z různých koutů západních čech jako např: aerobic, rockenroll, zumba, břišní tance, cheerleading, mažoretky, disco, hip hop, break dance, street dance a další. Akci hodnotíme jako zdařilou, dle našeho postřehu se akce dětem líbila.


Světový romský festival  (galakoncert)


místo konání:
SaSaZu Praha
datum konání:
2.6.2012       
počet dní: 1                    

počty účastníků:
38

14ročník Světového romského festivalu KHAMORO mířílo opět do Prahy. Nabídlo nejen koncerty tradiční, současné romské hudby a gypsy jazzu, ale i módní přehlídku známého návrháře Osmanyho Laffity. Jako host vystoupil na závěrečném galakoncertu také skupina Nightwork. V průběhu celého KHAMORA se vedle skupin z několika zemí světa představílo také 14 profesionálních i amatérských souborů z Česka. Za organizací festivalu stojí již od roku 1999 občanské sdružení Slovo 21 a Studio Production Saga. Záštitu nad letošním ročníkem festivalu KHAMORO. O.s khamoro vypravilo autobus lidi na tuto kulturní akci za poplatek 25O kč mělý v ceně vstupenku a hrazenou cestu autobusem do Prahy a zpět. Tohoto výletu se zučastníly obyvatele z Karlovarského kraje z Chodova, Slávkova, Karlových Varů, Nejdku a Ostrova nad  ohří.
Sraz všech účastníků byl na autobusovém nádraží v Chodově  v 17.hod odkud se dále poráčovalo směr Praha SaSazu. Návrat jsme naplanovaly kolem 2 hodiny ráno. Tuto akci hodnotíme jako obohajující.


Haloween párty


místo konání: Chodov
datum konání:
1.11.2012       
počet dní: 1                   
počty účastníků: cca: 30


vlastní zhodnocení akce:

Letos jsme pro děti připravily haloween  párty. Akce se konala 1. 11. 2012. Během týdne se děti připravovaly na tuto akci. Na začátku týdne vyřezávaly dýně, další den si vyzdobily klubovnu strašidelnými obrázky, které nakreslily, ve středu si připravovaly masky a ve čtvrtek akce vypukla. Haloween  párty  začla v 15:OO hod. Děti přicházely ve 14:30 hod., aby se mohly převléknout do masek. Párty jsme udělaly jako volnou zábavu ve stylu disko, kde za mixážním pultem stál DJ, který hrál písničky na přání. Na stole byly připraveny sladkosti a pití. Párty končila v 17:00 hod.

Mikulásšká besídka


místo konání:
 o.s. Khamoro
datum konání:
6.12. 2012   
počet dní:    1         

počty účastníků:
cca: 100        

Vlastní zhodnocení akce:

Již tradiční mikulášská besídka
Činnost o.s Khamoro v oblasti práce  s dětmi a mládeží, přípravilo  ve čtvrtek 6. prosince  2012 od 15.h mikulášskou besídku pro děti a jejich rodiče. Nadšenci a dobrovolníci z řád našich spoluobčanů, se převlékli za mikuláše, čerta a anděla. Nejprve se děti mohly samy presentovat  nějakou básníčkou, zpěvem či tancem. Netrvalo dlouho a děti se dočkaly mikuláše, čerta a anděla a mohlo začít nadělování nachystaných balíčku. Každé dítě dostalo balíček , výměnou za básničku nebo písničku. Kdo měl zájem, mohl se s čertem, mikulášem a andělem vyfotit.


Náš barevný svět


místo konání: Ve společenském sále ,,Myšárna" při 4. ZŠ
datum konání:
19.6.2012        
počet dní: 1                   
počty účastníků:cca. 10  

asistenti: Emil Voráč, Blanka Voráčová

vlastní zhodnocení akce:
Dne 19.6. 2012 se uskutečnil den ,,Náš barevný svět" pořádané městkým úřádem v Chebu na kterém se podílela komise pro národnostní menšiny. Děti nam předvedli jak se žije a zpívá v barevném světě různých tradic. Romskou menšinu reprezentovalo o.s Khamoro s kulturním programem ,, romská tradiční svadba“ a dva tradiční romské tance. Děti byly odměněni sladkostmi a drobnými dárečky na památku.


1. festival národnostních menšin


místo konání: Liberec
datum konání:
29.9.2012        
počet dní: 1                   
počty účastníků: 9   


seznam účastníků: Emil Voráč, ředitel, Blanka Voráčová asistentka, Radek Sivák TSP, Jarmila Bandurová asistentka, Dana Bandurová, Veronika Olachová, Michaela Ferencová, Nikola Bogdánová,  Leon Ferenc, choreograf

Vlastní zhodnocení akce:
Pozvání jsme dostali od Marcela Grunzi, který zastupuje tamní občanské sdružení Liberecké fórum. Akce
byla pořádaná i s podporou ČSSD polititické strany, která se tam malinko presentovala a která byla zřejmě sponzorem tohoto festivalu. Na festivalu byly vystaveny fotografie  
z Romského holokaustu z druhé světové války a také písemné dokumenty o cikánském zložádu, také z tohoto období.  Tato akce byla hojně navštívena, neboť odpolední program byl zcela zdarma a večerní zábava byla za poplatek 100Kč, večerní zábavy jsme se nezúčastnili, ale odpolední program byl velmi bohatý a naše děvčata i zde sklidila obrovský aplaus za taneční Romské sestavy. Akce se nám nesmírně líbila ,

zpracoval: Emil Voráč, ředitel sdružení

Letní  tábor v Pecce


místo konání: Tábor Pecka
datum konání:
7.7. - 14.7. 2012     
počet dní: 7                   


seznam účastníků: Emil Voráč, Blanka Voráčová, Klára Maslejová, Jarmila Bandurová, Jiřina Gabčová, Radek Sivák, Leon Ferenc, Michaela Ferencová, Blanka Voráčová, Nikola Bogdánová, Daniela Bandurová, Veronika Olachová, Lukáš Větrovec, Tomáš Větrovec, Jiří Eliáš, Tomáš Gabčo, Simona Gabčová, Barbora Siváková, Barbora Gubčová, Nikola Rochelová, Lucie Csehiová, Sabina …, Marek Matty, Jan Janičo, Dušan ...


Vlastní zhodnocení akce:
Jako každý rok, tak i tento se konal očekáváný letní tábor pro děti a mládež od 12 let. Již po druhé se konal v Táboře Pecka nedaleko Jičína. Z Chodova nás vyjelo vlakem 25, z toho 18 dětí a 7 vedoucích. Ubytovali jsme se v bungalovech, které byly velice útulné. Jídlo bylo obstaráno v místní jídelně, která se postarala o snídaně, svačiny, obědy a večeře. Počasí nám přálo a my jsme mohli navštívit i místní koupaliště, kde se děti vyřádily. Každý den jsme měli bohatý program jako například každodenní workshopy ( novinářský, divadelní, reklamní...), sportovní aktivity (přehazovaná, sportovní hry, soutěže v běhu....), přednášky se zajímavými příběhy a samozřejmě nesměla chybět noční bojovka a bojovka, kde si děti mohly projít vlastním životem. Konal se i celodenní výlet na hrad, kde si děti prošly svět skřítků. Celý tábor završil maškarní bál a nakonec strom štěstí, kde děti dostaly vzpomínkové předměty. Na tento tábor budeme rádi vzpomínat.


Workshop slovo 21


místo konání:
Občanské sdružení Khamoro
datum konání:
23.11. 2012       
počet dní: 1                   
počty účastníků:  5   

vlastní zhodnocení akce:
Workshop je forma vzdělávací aktivity, při které lektor připraví program tak, aby prostřednictvím různých technik (zpětná vazba aj.) účastníci pomocí vlastních zkušeností a znalostí došli k výstupu, který je pro ně užitečný a využitelný v jejich další práci, praxi. Výstup workshopu se formuluje díky předem danému tématu a cíli workshopu.

Dne 23.11. 2012 proběhl v občanském sdružení Khamoro workshop na téma MAMI, TATI, JÁ CHCI DO ŠKOLY! Byli pozváni rodiče dětí, zájem byl veliký. Bylo připravené občerstvení. Cílem romských studentů z Prahy bylo vysvětlit rozdíly mezi základními a praktickými školami, dát svému dítěti dobrou budoucnost, nedávat ho do praktické školy. Součástí programu byly i scénky, kde se poukazovalo, kde je chyba v rodičích, v učitelích, školách. Poté se rodiče zapojily do scének, kde poukázaly na to, jak to má být. Ke konci byla debata s rodiči, jak se jim to líbilo, jaký mají názor a co jim dal tento workshop.Dětský tábor Abertami


místo konání: Abertami
datum konání:  16.8. 2012      

počet dní:    1                

počty účastníků: 7  
Emil Voráč, Blanka Voráčová, Jarka Bandurová, Veronika Olachová, Dana Bandurová, Michaela Ferencová, Nikola Bogdánová


Vlastní zhodnocení akce:
V pondělí dne 14.srpna 2012 bylo dětem na dětském táboře v Abertamech pořádané magistrátem města Karlovy Vary zprostředkováno  divadelní a taneční vystoupení v podání herců a tanečního souboru děti z o.s Khamora Chodov.  Většina z nás si při slově svatba představí stoly plné dobrého jídla a pití, přátelskou atmosféru a zábavu spojenou s hudbou a tancem. To platí o svatbě obecně, každý národ a každá menšina má pak osobité zvyky a tradice. Nejinak tomu je i u Romů. Nejvítanější a nejoslavovanější tradicí u Romů je sňatek dvou mladých lidi.
Obřad je poměrně krátký, nastávající manžele oddává čhibalo, což je starosta nebo mluvčí. Bývá to člověk starší, vážený, který dovede dobře mluvit. Přeje novomanželům, aby spolu zestárli, tedy vydrželi spolu celý život. A také aby měli dětí, kolik je na nebi hvězd a ještě o jedno víc. Pak čhibalo sváže mladým ruce červeným šátkem a do dlaní jim nalije červené víno. To pak nevěsta vypije z dlaně ženicha a ženich z dlaně nevěsty. Od té chvíle jsou oba svoji, kapela hraje a všichni svatebčané tančí.
Zde bych ráda zmínila, že s dětmi se kterými se presentujeme, těm vštěpujeme, že je potřeba se zaměřit na profesionalitu na nejvyšší úrovni, neboť jedině tak můžeme dokázat že i naše kultura má své místo ve světě. Po divadelní scénce si pan Emil Voráč ředitel o.s. Khamoro  připravil pro děti krátkou přednášku na téma historie a součástnost Romů. Mezitím se děvčata převlikla do romských krojů a po přednášce dětem zatancovaly 3 romské tancce.


Romský festival

místo konání: Chomutov
datum konání:
18.8.2012      
počet dní: 1                   

počty účastníků: 9   

seznam účastníků: Emil Voráč, ředitel, Blanka Voráčová asistentka, Radek Sivák TSP, Jarmila Bandurová asistentka, Dana Bandurová, Veronika Olachová, Michaela Ferencová, Nikola Bogdánová,  Leon Ferenc, choreograf

Vlastní zhodnocení akce:
Pozvání jsme dostali od Josefa Danče spolu s ostatními pořadateli této akce. Festivalu se zúčastnili přední hudební Romské kapely. Doprovodný program zajišťovali taneční soubory mezi kterými jsme byli i my. Hlavními hosty feestivalu byly: Antonín Gondolán a   
Rytmus. Účast hostu na tomto festivalu byla mimořádná cca. 3000 lidí. Tento festival byl jedním z nejlépe zvládnutých akcí na kterých jsme doposud vystupovaly. Na festival jsme se dopravili dvěmi auty a zpět do svých domovů jsme dorazili v pozdních hodinách kolem 23.00h. Naše děvčata která se presentovala tradičním tancem i zde sklidili značný úspěch.

zpracoval: Emil Voráč, ředitel sdružení

Roma pride


místo konání:
Praha
datum konání:
7.10.2012       
počet dní:  1                  
počty účastníků: 5


seznam účastníků: Emil Voráč, ředitel, Dana Bandurová, Veronika Olachová, Michaela Ferencová, Nikola Bogdánová,

Vlastní zhodnocení akce:
Tohle pozvání jsme dostali od politické strany SRP a ostatních pořadatelu. Tato akce byla oproti jiným specifická tím, že nebyla o presentaci Romské kultury, ale o vyslovení nesouhlasu k postojům vlády ČR a k majoritní společnosti a k jejím přístupum k této etnicitě. Přesto tím že naše děvčata tančila v tradičních krojích, tak jsme byly velmi ocenění za to, že jsme byly jediní, kteří opravdu představovalu opravdu Romské tradice a Tance se všem zúčastněným moc líbyli. Více o této akci je možné se dočíst v růžných tiscích a také toto bylo zdokumentováno více televizema, dokonce i zahraničními.

zpracoval: Emil Voráč, ředitel sdružení

 
 
počítadlo.abz.cz
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky